top of page

Rafineri, Enerji santralı, Petro-kimya, gübre vb. gibi tesislerdeki özellikli proseslerde boylamsal ve yanal genleşme ve büzülmeleri veya mekanik titreşimleri absorbe etmek için kullanılan kompensatörlerin doğru ve kaliteli temini tesisdeki ana ekipmanların ve prosesin güvenliği için büyük önem taşımaktadır.

Temelde METAL , LASTİK ve KUMAŞ malzemeler kullanılarak farklı şekil ve konfigürasyonlarda üretilmektedir.

Ölçü olarak 15 mm’den 8 metreye kadar  tek veya çok katlı METAL veya LASTİK ürünler,

EJMA Standartları, ASME VIII, Div. I, App. 26 ve EN 14917 ‘ e göre üretilmektedir.

 

Ürün tipleri :

 

        *Single Unrestrained

Bu tip bağlantı detayları ile beraber tek bir metal körükten oluşmaktadır. Esasen tüm yönde hareketleri karşılayabilmekle beraber eksenel hareketleri absorbe etmek için kullanılır. Hatlarda oluşacak basınç baskısını dizginlemek bu sebeple yeterli tespitleme ve kılavuzlama yapılmış olmalıdır.

        *Single Tied

Bu tip, bağlantı detayı ile beraber tek bir metal körükten ve bir adet gergi çubuğundan oluşan bir dizayndır. Genel olarak eksenel hareketleri ve küçük ölçekte yanal hareketleri absorbe etmekte kullanılır.

        *Hinged

Bu tip kompansatör, kaynaklı veya flanşlı bağlantı detayına sahip tek bir metal körüğe ilaveten tek bir düzlemde açısal hareketlere izin veren mafsallı destek sisteminden oluşur. Mafsallı mekanizma tüm basınç baskısını kaldıracak şekilde dizayn edilmektedir.

        *Universal Unrestrained (veya Univesal Un-Tied Kompansatör)

Bu dizayn ortadaki merkezi bir boru parçası ile birleştirilmiş 2 körükten meydana gelmektedir. Üç temel hareketi absorbe etmesi için kullanılabilmesine ragmen büyük yanal hareketleri absorbe etmek için kullanılır. Maksimum yanal bükülme, her iki körüğün de absorbe edebileceği maksimum açı ve körük ile ortadaki boru parçasının arasındaki mesafenin fonksiyonudur. Hatlarda oluşacak basınç baskısını dizginlemek bu sebeple yeterli tespitleme ve kılavuzlama yapılmış olmalıdır.

        *Universal Tied

Bu dizayn merkezi bir boru parçası, 2 körük ve dahili basınç baskısına karşı koyabilecek gergi çubukları sisteminden oluşmaktadır. Her düzlemdeki yanal hareketlere karşı koymaktadır. Ayrıca ilave dizayn detayları ile kısmi eksenel ve açısal hareketleri de absorbe edebilir.

Gergi çubukları kesitin etrafına eşit olarak yerleştirilecek şekilde en az 2 set halinde kullanılır. 180 derecede 2 set halinde temin edilirse, yanal ve açısal hareketleri karşılar. 3 veya daha fazla olması durumunda sadece yanal bükülme için kullanılabilir.

        *Gimbal

Gimbal kompansatörleri, ortak bir yüzen yalpa çemberine sabitlenen 2 çift masfal sayesinde her düzlemdeki açısal hareketleri sağlamak için dizayn edilmiştir. Yalpa çemberi dairesel veya kare olabilir.

        *Double Hinged

Bu model tek bir düzlemdeki yanal ve açısal hareketleri absorbe etmek için dizayn edilmiştir. Bağlantı borusu ile bağlanan 2 körük ve çift eklemli bağlantıdan oluşur.

        *Double Gimbal

Her yönde yanal ve açısal hareketleri absorbe etmek için dizayn edilmiştir. Bağlantı parçası, 2 körük ve universal çift eklemli bağlantılardan oluşur.  

        *Rectangular (Dikdörtgen)

U veya V şeklinde kıvrımlardan oluşan yuvarlak,kamera veya miter köşelerden oluşan dörtgen dizayn.

 

Özel Uygulamalar

        *Pressure Balanced

Hem yanal hem de eksenel hareketlere izin veren bu basınç dengeli kompansatörler, körük basınç baskısına karşı koyar.

İlgili onay ve sertifikalar :

> ISO 9001:2000
> ISO 14001:2004
> PED 97/23/CE, Module H
> AD 2000-Merkblatt HP0 EN 729-2
> “U-Stamp” ASME
> Certificate of Authorization “NB”
> BV Type Approval Certificate
> Lloyd’s Register Type Approval
> Det Norske Veritas Type Approval
> Spanish Ministry Defence & NATO
> GOST

Kompensatörler (Expansion Joints)

Rafineri FCC uygulamalarında kullanılan kompensatörleri, en kritik ve zorlu kompensatör çözümlerinden biridir.Bu uygulama, hem yüksek sıcaklık hem yüksek basınç yanında büyük deplasmanlar ve son derece agresiv akışkan içermektedir.

UOP, ExxonMobil, KBR, Lummus vb. gibi lisansörlerin şartnamelerine göre temin için bizimle temasa geçiniz.

Opsiyon olarak  Hot Wall - Cold Wall - Unlined tiplerinin üçü de sunulmaktadır.

Fluid Catalytic Cracker (FCC)  Expansion Joint (Kompensatör)

bottom of page