top of page
000.jpg

Fuel (Chemical) Storage & Transfer

Hydrant Lines

Otomotiv, havacılık, kimya ve enerji sektörleri için yakıt veya değişik kimyasalların depolanması , transferi ve prosesi önemli bir uygulama alanı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hem emniyet hem de verimlilik açısından seçilecek ekipmanlar büyük önem arz etmektedir.

Depolama tankları, tank çiftliği, Jetty, iskele, LNG reloading, LNG receiving terminal, LPG storage küreleri, API-650 dizayn tanklar gibi uygulamalarda kullanılan bir çok farklı vana ve kontrol vanası için teknik ve ticari çalışmalar yapmaktayız.

Tank Farm

LNG

Tupras_Jetty
20150302_135219
Jetty Full Bore
Training DBB Plug valve

Depolama tesislerinde,  tank çiftliklerinde , hidrant hatlarında kullanılan önemli vanalardan biri Double Block and Bleed Plug vanalardır. (Dual Expanding Plug vanalar). DBB Plug vanalar pozitif shuotoff'a sahip, mekanik olarak birbirinden bağımsız 2 sızdırmazlık elemanı sayesinde tam sızdırmaz ve bleed özelliği sayesinde  drain edilebilen vanalardır. Hattan demonte edilmeden bakımı yapılabilir, uzun süre bakım gerektirmez ve sızdırmazlığını korur. Venturi Port, Full Port ve ısı ceketli (steam jacketed) opsiyonları mevcuttur. Standard Differential Thermal Relief (DTR) en çok tercih edilen opsiyondur.

DBB Plug vanalar yanında, diğer bir çok vana tipi de bu tip uygulamalarda kullanılmaktadır :

-Non-slam Nozzle çek vanalar.
-Gate Vanalar

-Blind valves
-Küresel (ball) vanalar

-Triple Eccentric Kelebek vanalar gibi.
 

Tüpraş Jetty DBB Plug Valve - FULL BORE

AQSEPTENCE BILFINGER BERGER GEIGER PASSAVANT

AHL_Nozzle.jpg

API 650 'ye göre dizayn edilen depolama tanklarında akışkan kaybını engellemek için kullanılan PRESSURE VACUUM RELIEF VALVE (PV Vent, nefeslik) ve bunun yanında tank üstü veya diğer vapor hatlarında pasif emniyet ekipmanı olarak kullanılan FLAME ARRESTOR (alev tutucu) seçimleri hem emniyet/güvenlik hem de maliyet açısından büyük önem arz etmektedir.

Hat sonu (end of line) , Deflagration Arrestor, Detonation arrestor gibi ana dizayn sınıfı bulunan alev tutucular, tank üstü veya yerüstü hatlarda ignition source'a göre uygun noktalara yerleştirilmeli ve doğru malzeme seçimi yapılmalıdır.

AHL THY-OPET Tank Çiftliği - Dik hat nozzle çek vanalar

DSCN2224.JPG

Irak Enerji Santralı 
End of line arrestor - 20 inch

FRP_Vent.jpg

Özel kimyasallar için FRP ve benzeri malzemeden nefeslik

Diğer yandan JETTY gibi akışkan/yakıt yükleme iskelelerinde 4 yollu diverter vanalar, , alev tutucular ve dar alandan ötürü  axial flow kontrol vanaları gibi özel ekipmanlar gerekebilmektedir.

2100B.jpg

Gübre Fabrikası
İskele Amonyak Hattı

2100B TAM SIZDIRMAZ

Globe vana

(Küresel vana yerine

tercih edilmiştir)

LNG / Cryogenic / Pressurized Systems

Diğer yandan basınçlı sistem olarak çalışması gereken LNG ve LPG gibi uygulamalarda proses sebebi ile CRYOGENIC (kriyojenik) gibi daha özel spekler kullanılmaktadır. Cryogenic test şartları (-196 deg. C) dayanım ve performans önemli tecrübe gerektiren bir alan olmakta ve seçim konusunda dikkat edilmelidir.

-Küresel vanalar

-Gate-Globe-Çek vanalar

-Triple Eccentric Kelebek vanalar

-Globe Kontrol vanaları

-API-526 Emniyet vanaları

Cryogenic_Test.png

TRIPLE ECCENTRIC BUTTERFLY VALVE
CRYOGENIC TEST

Jetty_Axial_Flow_Control_Mokveld

Jetty Ceyhan / AXIAL FLOW CONTROL VALVES

cryogenic_ball.jpg

CRYOGENIC BALL VALVES

bottom of page