top of page

Nozzle (Non-Slam) Check Valves

Nozzle çek vanaların geçmişi 1923 yılında Almanya’da yapılan prototip çalışmalarına dayanmaktadır ve 1933 yılında Mannesmann Meer firması tarafından patenti alınarak imalata geçilmiştir. Noreva GMBH , Mannesmann firmasının tecrübeli ekibi tarafından 2001 yılında kurultur ve uzmanlaştıkları Nozzle çek vanalar ile global projelere destek vermektedir.

Nozzle çek vanalar dizaynı sebebi ile ,

 

  • En iyi hidrolik dizayna sahip çek vanadır

  • En düşük basınç kaybına sahiptir (dolayısıyla en düşük enerji sarfiyatına yol açar noreva nozzle cek vanalar)  

  • Yedek parça, bakım, ayar gerektirmez : Soft parça yoktur, metal-metale çalışma

  • En kısa kapanma mesafesine sahip olduğu için, pompaları en çok koruyan çek vanadır

  • Yatay-dikey, diyagonal her hatta kullanılabilir. (sadece işletme verilerine göre yay seçimleri yapılmalıdır)

  • Su koçu darbesini neredeyse yok eder.

Bir sistemde kullanılan çek vanaların ana görevi,

mümkün olduğu kadar hızlı kapanarak, geri akışı durdurarak sistemdeki korunması gereken kompresör veya pompa gibi sistemin durmasına sebep olabilecek mekanik ekipmanları korumaktır. Eğer çek vana gerektiği gibi çalışmazsa pompa veya kompresörün terse çalışarak sistemi devre dışı bırakabilir.

 

Nozzle çek vanalar temelde su koçu darbesi ve geri akış sorunlarını çözmek için geliştirilmişlerdir. Dizayn temelde akış yönünde yay ile çalışan bir diske sahiptir, çok kısa deplasman mesafesi vardır ve bu vananın çok hızlı kapanmasını sağlar. Akış hızı azalmaya başladığında disk kapanmaya başlar ve akış hızı sıfıra erişince vana geri akış oluşmadan kapanmış olur basınç dalgasının dolayısıyla su koçu darbesinin oluşmasını engeller.

Hatlarda basınç dalgasına sebep olan ana unsurun çok hızlı kapanan çek vananın oluşturduğu darbenin olduğu düşünülür ancak bu doğru değildir.

 

Basınç dalgası büyüklüğünün belirlenmesinde ana değişken çek vananın kapanması esnasında oluşan akış hızıdır.

Klasik çalpara çek vanalar hızlı kapanırlar fakat büyük miktarda geri akış çek vanadan geçmedikçe kapanmaya başlamazlar. Bakınız alttki grafik >>>>

Bir mukayese yapılırsa Nozzle çek vanalar akış yönünün değişimine çok hızlı cevap verirler ve esas problem olan  basınç dalgasına mahal vermeyecek şekilde sıfır hız konumunda kapanırlar.

Nozzle çek vanaların kapanma hızı uygulamanın parametre ve ihtiyaçlarına göre belirlenebilir.

Dynamic Response (dinamik reaksiyon) ifadesi , çek vananın akışın hızının azalmasına verdiği reaksiyonu tanımlamak için kullanılır ve system deceleration vs geri dönüş hızı grafiği ile ifade edilir.

 

Çalpara çek vana ile karşılaştırıldığında nozzle çek vananın sahip olduğu daha iyi dynamic response verilerine ek olarak, nozzle çek vana açık konumunu çok daha düşük akış hızlarda koruyacaktır. Daha zayıf bir yay ile nozzle çek vana 3 feet / san hızında ; daha kuvvetli bir yay ile de 8 feet / san de açık konumu koruyacaktır. Çalpara çek vanada ise bu değer 12-16 feet/san seviyelerindedir.

 

Bunun sonucu olarak tam açık nozzle vana, çalpara vananın yarı açık konumdayken kapama organının salınımdan kaynaklı aşınmayı bertaraf eder  ve akışa gösterdiği direnci minimuma indirir. (kapatma organı normal çalışma esnasında iken salınımlar yaparak aşınmalara uğrayabilir)

Nozzle çek vanalar nerelerde kullanılır?

 

*Çek vananın görevini yerine getirememesi durumunda kompresör, pompa, kontrol vanaları gibi pahalı ekipmanların zarar göreceği uygulamalar

*Kullanılan çek vananın dynamic response özellikleri bu ekipmanları korumaya yetmediği zaman

*Çek vananın basınç kaybı değerlerinin yüksekliği sebebi ile kompresör veya pompalarda enerji kaybına yol açması

*Emreamadeliğin önemli olduğu ve sistemin devre dışı kalmasının önemli ekonomik zararlara sonuç olacağı durumlarda   

Pumping Stations
Seawater Pumping Stations
Desalination Plants
Compressor Stations
bottom of page