top of page

Kontrol Vanaları

1880’lerde su pompa istasyonundaki ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilen basit kontrol vanalarından bugüne, global olarak bir çok farklı endüstrinin ve uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için bir çok farklı kontrol vanası geliştirilmiştir.

 

Akışkan, uygulama ve tesis ihtiyaçlarına göre farklılaşan kontrol vanaları dizaynları, aynı zamanda kavitasyon, vibrasyon vb. gibi teknik bazı fenomenleri de belli ölçüde çözüme kavuşturmalıdır.

 

Kontrol vanası alımında vana dışında seçilecek aktuatör tipi ve modeli, aksesuar detayları yanında proses ve akışkan hakkında  bilgi mutlaka sağlanmalıdır, bu şekilde ihtiyaca en ugun konfigürasyon tekliflendirilebilir.

 

Asgari de istenen bilgiler;

Akışkan, İşletme Sıcaklığı , Hat çapı, bağlantı bilgileri, işletme basıncı, giriş ve çıkış basıncı, debi bilgileri , aktuator bilgileri, pozisyoner gereksinimleri vb. gibi

 

Çalıştığımız Kontrol Vanaları Tipleri :

 

Turbine Bypass Vanaları (TBV)

Türbin Bypass sistemi, bir enerji santralının önemli temel bileşenlerinden biridir ve geçtiğimiz 50-60 sene içerisinde operasyonel esneklik ve sistem bileşenlerini korumak için evrim geçirmiştir.

Türbin bypass vanaları ise enerji santralındaki en önemli ve kritik vana tipidir bu sebeple uygun boyutlandırma , uzun ömürlü işletme için doğru dizayn ve aksesuar entegrasyonu önemli bir rol oynamaktadır.

 

Turbine bypass vanaları sürekli olarak görev yapmazlar fakat gerektiği zaman güvenilir ve hızlı bir şekilde görevini yapması gerekmektedir. Ana görevi buhar şartlandırmadır ki bu,

Kazan tarafından üretilen fakat beklenmeyen veya geçici  koşullar sebebi ile türbinden geçemeyecek olan  buharın basınç düşüşü ve desuperheating görevi demektir.

 

Turbine bypass vanası tarafından muamele yapacağı buhar miktarı tamamen tesis filozofisine bağlıdır. Bu aralık genelde %30 ile %100 arasında olur.

 

Türbin bypass vanalarının temel görevi,

Aşağıda tanımlanan durumlarda, buharı ana buhar hattından COLD REHEAT hattına veya HOT REHEAT hattından KONDENSER’e yönlendirmektir.

 

a.Kazan’ın START UP’ında – (cold, hot veya superheated start up)

Turbine bypass vanaları START-UP esnasında, izin verilen sıcaklık ve basınç geçişlerini  minimumda tutar. Ayrıca Boiler / HRSG’den gelen buharın , buhar türbinine girişi için buharın uygun koşullara getirilmesini sağlar ki bundan sonra  turbine throttle vanası açılır ve paralelinde Turbine bypass vanasını kapanır.

 

b.Türbin’in start-up esnasında

Türbine giden buharın  regulasyonunu yapar. Turbine giriş vanalarının açılması ile beraber TBV kapanmaya başlar.

 

c.Normal işletme esnasında

TBV, ansızın oluşabilecek aşırı buharı sistemden uzaklaştırabilir ve böylece basınç piklerini engeller.

 

d.Arıza esnasında

TBV’sı, kazan içindeki buhar basıncı ve ana buhar hattındaki basıncın maksimum izin verilen değeri aşmamasını sağlar. Haliyle kazan tarafından üretilen tüm buharı reheat hattına veya kondenser’e yönlendirebilir.

 

Turbine Bypass vanaları tedariği sadece bir vana alımının ötesinde bir sistem oluşturmayı ve dizaynı da içermektedir. Uygun konfigürasyon ve vana seçimleri için firmamızla temas edebilirsiniz.

Turbine Bypass Piping Diagram for CCPP
bottom of page