top of page

Rotary (90 derece) Kontrol Vanaları

Kontrol vanası dendiğinde kullanıcıların aklına gelen vana tipi genelde doğrusal (linear) kontrol vanalarıdır, diğer bir deyişle GLOB (globe) tip kontrol vanaları. Glob tip kontrol vanaları bir çok faklı varyasyon , trim dizaynı, kavitasyona yönelik çözümler ve basınç sınıfları ile temin edilebilmekle beraber, son 20-30 senede 90 derece açı ile çalışan ROTARY kontrol vanaları önemli bir kullanım alanı yakalamıştır.

 

Rotary kontrol vanaları bilhassa  pis, içinde katı partikül bulunan uygulamalar ve mil boyunca kaçak riski olan uygulamalar için çok daha evantjlı bir dizayndır. Diğer yandan rotary kontrol vanaları belirli bir basınç düşüsüne cevap verebilmektedir. Ancak önemli bi avantaj ise Rotary kontrol vanalarının Cv değerleri daha yüksek olduğu için daha küçük çaplar seçilebilmektedir.

 

1930’dan beri faaliyette olan Amerikan vana üreticisi DeZURIK ROTARY Vanalar konusunda 3 farklı ürün sunmaktadır :

 

BHP : HIGH PERFORMANCE BUTTERFLY VALVES

VPB : V-PORT BALL CONTROL VALVES

RCV : MAXUM ROTARY PLUG CONTROL VALVES

DeZUIRK High Performance Kelebek vanalar , yatırım ve toplam işletme maliyetini minimumde tutacak şekilde dizayn edilmiş, rakip ürünlere oranla daha HAFİF ve bakımı çok daha kolay olan ürünlerdir. Önemli bir kimya tesisi tarafından gerçek şartlar altında Buhar uygulamasında 250.000 CYCLE testi kendi tesislerinde gerçekleştirilmiş ve sızdırmazlık ilk günkü gibi devam etmektedir.

 

Temel olarak PTFE veya Takviyeli PTFE , Esnek Metal Sit ve Rijit Metal gibi 3 farklı sit opsiyonu ile temin edilen BHP’ler oksijen dahil , jeotermal, su, kağıt , buhar, kimya vb. gibi bir çok uygulamada kullanılabilmektedir. Fire-Safe uygulamalar için de FYRE Block sit opsiyonu bulunmaktadır.

BHP Ticari kataloğu için lütfen tıklayın....

Rotary (90 derece) Kontrol Vanaları

BHP High Performance Kelebek Vanalar

BHP High Performance Kelebek Vanalar

Küresel kontrol vanası veya V-yarıklı , Segment kontrol vanası gibi değişik isimlerle adlandırılan bu dizayn, bir kürenin dış kabuğu şeklinde bir kapatma organına sahiptir ve v lii ve askıda maddeler

olan uygulamalarda, ve ilave olarak pis, kirli, vizkozitesi yüksek ve korozif akıskan ve gazların kontrolu amaçlı kullanılabilir.

 

VPB Küresel kontrol vanaları, %0.5 ‘lik hassasiyeti ile  tam 90° ‘ lik rotasyon sahasında kontrolu kombine eder. Drop-in-place, kendiliginden hizaya giren, çift yönlü çalısan ve birbiri ile degistirilebilen sit opsiyonları bakımda  olaylık saglar. Mevcut olan sit opsiyonları, R-PTFE(takviyeli Teflon), esnek metal ve rijit metal. R-PTFE sit, FCI 70-2/ANSI Class VI shuto (kesme) saglarken, esnek metal

sit FCI 70-2/ANSI Class IV’e denk shutoff (kesme) sunar. DeZURIK‘in rijit metal siti ise, akıs yönü kürenin yüzeyine olacak sekilde monte edildiginde FCI 70-2/ ANSI Class IV shutoff (kesme) saglar.

 

DeZURIK V-Port Küresel Vanalar, mevcut diger kontrol vanalarına göre en kolay bakım prosedürünü sunar. Disli hiç bir trim parçası yoktur. Sit tutucu ve trim bilesenlerinin kendiliginden yerlesmesi sayesinde çok  hassas bir plug ve sit hizalaması olur. Vananın sökülmesi ve takılması, özel bir anahtar veya alet olmadan kolaylıkla yapılabilir.

VPB Ticari kataloğu için lütfen tıklayın....

DeZURIK Maxum™ Rotary kontrol vanaları kağıt hamuru ve kağıt, enerji, kimya, petrol ve rafineri endüstrilerindeki zorlu uygulama ve sartlardaki son derece hassas  kontrol islemleri için özel ol arak tasarlanmıstır. RCV, su buharı veya askıda aşındırıcı partiküller bulunduran yüksek basınçlı akışkanlar gibi contain entrained water vapor or suspended zorlu uygulamalar için son derece uygundur,

 

• tufal olusturabilen likör servisleri ,

• pis buhar servisleri ,

• kaolinli karısımlar ,

• kireç çamuru ,

• TiO2 bulamaçları,

• coking hatları ve

• ve diger basa çıkılma sı zor akıskan, gaz ve bulamaçlar.

• uçucu kül bulamaçları

 

The DeZURIK Maxum™ RCV  Rotary kontrol vanaları hassas skontrol imkanına sahip bir glob vana ile zorlu şartlarda zorlu sartlarda kullanıma  uygun bir küresel vananın  kombinezonudur. Genel olarak bilindiği üzere bir küresel vana; korozyona erozyona ve tufal olusturabilen  akıskanlara dayanır ancak hassas ayar kesinligine sahip degildir. Ve diğer yandan glob vana, çok başarılı kontrol görevi yapabilmekte ancak sadece temiz akıskanlarda kullanılabilmektedir.

Fakat RCV ile, zorlu sartlara dayanabilen bir vanaya sahip olmak için kontrol gereksinimini kurban etmek zorunda kalmazsınız.

 

Sert yüzeye sahip iç trim bilesenleri ve benzersiz dizayn özellikleri, Stellite #6 malzemeden trimlere göre, 8 misle kadar daha iyi erozyon dayanımı saglar.  RCV, yüksek kapasite, çift yönlü akıs imkanı ve uygulama esnekligi için 4 farklı trim opsiyonuna sahiptir.

 

DeZURIK Maxum™ RCV Rotari kontrol vanaları, DeZURIK V-Port Küresel (VPB) vanalar ile bir çok önemli parçayı ortaklasa kullancak sekilde dizayn edilmistir. Her iki vana aynı gövdeyi, sızdırmazlık parçalarını, yatakları, baglantı elemanlarını, bracketleri kullanır. RCV vana çapları arasında da, ortak parçalar mevcuttur. Class 150 ve 300 vanalar için  rim parçaları ortaktır. Bir çok çap aynı mil, sızdırmazlık setleri, sızdırmazlık rakorları kullanmaktadır. Bu ortak  parçalar, yedek parça  stoklanmasında masraarı minimize etmektedir.

RCV Ticari kataloğu için lütfen tıklayın....

VPB V-Port Ball Kontrol Vanaları

RCV Maxum Plug Kontrol Vanaları

bottom of page